Dejte zelenou zeleným potravinám

Zelené potraviny – zázračný lék na všechno?

Dnešní doba nabízí mnoho rozmanitých a kaloricky bohatých jídel, kterým však chybí ta správná nutriční hodnota. Jíme ve spěchu a s nedostatkem zeleniny, což vede k překyselení organismu a vzniku civilizačních chorob. Tzv. zelené potraviny, do nich se počítá např. mladý ječmen, o němž jste už určitě slyšeli, ale také nespočet řas a travních rostlin, jsou potraviny, jež mají vysoký obsah minerálů, vitamínů, antioxidantů a spousty dalších prospěšných látek, které nám ve stravě mnohdy chybí. Při pravidelné konzumaci těchto superpotravin  se má za to, že pomáhají vyčistit a zasytit organismus, lépe spát, bojovat proti chronické únavě, stresu a depresím, ale také zhubnout či zvýšit chuť na sex.

Chlorofyl obsažený v zelených potravinách navíc nemusíte užívat pouze vnitřně, ale také na vnější zranění – rozpuštěním mladého ječmene ve vodě a potřením popáleniny urychlíte její hojení. Tryptofan, obsažený taktéž v mladém ječmenu, váže v lidském těle serotonin, hormon štěstí, čímž pomáhá odbourávat stres. Večer se mění tryptofan obsažený v těle na melatonin, což nám pomáhá lépe usínat.

A nejlepší zpráva? Zelené potraviny jsou bez lepku, vhodné i pro těhotné a kojící ženy, a jsou skvělým přírodním „vyprošťovákem“ alkoholu.

Pozor na kvalitu

Aby nám zelené potraviny co nejlépe sloužily, a jejích účinek byl co největší, je třeba hlídat si kvalitu, kterou kupujeme. Větší popularizací těchto superpotravin se zvětšila i nabídka na trhu, ovšem ne vše je tak kvalitní, jak se může zdát. Velmi důležité je prostředí, ve kterém se rostlina pěstuje. Nesmí být kontaminované, jinak na sebe navazuje škodlivé látky, objevující se v prostředí, ve kterém rostlina roste, a v tom případě dělá v těle spíše neplechu, než užitek. Při objednávání si dodavatele ověřte – měl by mít k dispozici volně či na vyžádání testy na těžké kovy, pesticidy a jiné, a kontrolovat každou dávku rostlin. Nespoléhejte ani na drogérie či lékárny, ale shánějte se přímo po obchodech, které se na zelené potraviny specializují. Financování testů, kterým musí podléhat každá dávka, jsou drahé, a pokud se firma specializuje na vícero výrobků, nemá šanci každou dávku zvlášť kontrolovat.

Zelené potraviny